Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výcvik agility.

VÝCVIK AGILITY

Začít můžete kdykoliv, jen je třeba zhodnotit zdravotní a psychický stav psa.  Pokud má pes zdravotní problém, pravděpodobně pro něj nebude agility to pravé.
Štěňátka začínají jednoduchými překážkami , jako je třeba tunel a skákat můžou až od jednoho roku, kvůli kloubům. Ale je lepší počkat až pejsek trochu vyroste. Dospělý pes může začít kdykoliv.
Než začnete cvičit agility , je třeba , aby pejsek uměl základní poslušnost a hlavně přivolání.
Je výhodou , když je pejsek hravý , pak běhá na hračku. A pokud ho hračky neberou , je většinou aspoň žravý a běhá na pamlsky.
A které psí plemeno je pro agility nejlepší? To se dá těžko říct, spíš je jednodušší vyjmenovat ta plemena, která pro agility předpoklady nemají -   to jsou zejména mollosoidní pelmena , která bývají příliš velká a těžká. Naopak mezi nejúspěšnější patří v agility šeltie, border kolie, belgičtí ovčáci, pudlové a různí kříženci, ale úspěchů dosahují i další - malí , střední i velcí knírači, bíglové , bearder kolie, pyrenejští ovčáci , němečtí ovčáci, kavalíři,retrívři, teriéři....Kdybych tu měla vyjmenovat jenom ta plemena, která se zúčastnila loňského mistrovství světa ( a tam jsou ti nejlepší z nejlepších) , zabralo by to celý odstavec. Takže je jen málo pravděpodobné , že by se zrovna Váš pejsek pro agility vůbec nehodil...

V tomto sportu jde hlavně o to , aby to byla pro psa i psovoda zábava. Nemá to být žádná drezůra a nucení , je důležité dát psovi už od začátku najevo , že je to hra a vzbudit v něm přesvěčení ,že neexistuje na světě nic lepšího než agility.
Mezi psovodem a psem je důležitý vztah , který se tímto sportem upevňuje.